Türkçe (Türkiye)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

Vektör dosyası nedir?

Vektör dosyası, Adobe Illustrator, Corel DRAW, Freehand vb. vektörel tabanlı grafik programları tarafından kullanılan, objelerin, kenar çizgileri, çevre özellikleri ve dolu iç alan şeklinde ve her bir nokta ve doğrunun matematiksel vektör işlemleri sayesinde tanımlandığı ve böylece istenen her boyutta, hiçbir kalite kaybı olmaksızın görüntülenebilen ve işlenebilen dijital grafik formatıdır. Vektör dosyası, ya vektör tabanlı çalışan ve yukarıda sayılan programlarla baştan itibaren veya sonradan resim formatından vektörizasyon işlemi ile oluşturulabilir.

VEKTÖRİZASYON nedir?

Vektörizasyon, resim dosyasının (JPG, BMP, TIFF vb.) matematiksel bir yaklaşım işlemi ile vektör dosyasına çevrilmesi ve görsel hatalarının düzeltilip rötuşlanarak istenen kaliteye getirilmesine verilen addır. Vektörize edilecek resmin çözünürlük ve netlik kalitesinin yüksekliğine ters orantılı olarak rötuşlama işlemi azalarak işlemin maliyeti düşer. Resim kalitesi ne kadar düşükse o kadar rötuşlama işlemi gerekir ve maliyet böylece birhayli artar.

Tuğranızın vektör dosyası ile, sunduğumuz hizmetlerin birçoğunu (Kaşe; duvar çıkartması; T-Shirt baskı, araba, cam, laptop, mobilya, tabela için folyo kesim; ahşap plaket ve isimlik, pleksi vs. üzerine lazerle işleme, T-Shirt, kupa, seramik üzerine baskı; yüzük, kol saati, düğme üzerine gravür...) bu hizmetleri sunan yakınınızdaki yerlerde, kargo ücretinden ve bekleme süresinden tasarrufla yaptırmanız mümkündür.

FONT nedir?

Font; bilgisayarlarda kullanılan yazı karakterlerini içeren yazı stillerine verilen isimdir. Örnek olarak her bilgisayar kullanıcısının bildiği ve kullandığı Arial, Times Roman, Comic vb. fontları sayabiliriz. Sizlere sunduğumuz Tuğra FONT hizmetimizle kendi tuğranızın fontunu bilgisayarınıza - normal durumda genelde "C:\Windows\Fonts" klasörüne - kopyalayarak, Arial fontunu nasıl kullanıyorsanız, tek tuşa basarak tuğranızı yazı karakteri gibi kullanabilirsiniz. Yazı büyüklüğünü (puntosunu) ayarlayarak istediğiniz boyutta tuğranızı kalite kaybı olmadan kullanabilirsiniz.